Dwaj panowie N

Odkrycie tajemnic drogo kosztuje.


Reż. Tadeusz Chmielewski, Prod. Polska 1962,  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 100 min.
Zobacz film
A
A
A
 
 

Akcja filmu skupia się wokół Kazimierza Dziewanowicza, urzędnika hipotecznego, który ma niezwykle nietypowe hobby - zajmuje się zbieraniem informacji o ludziach urodzonych 29 lutego. Jego spokojne życie zostaje zakłócone, gdy pojawia się interesant o nazwisku Henryk Nowak. Dziewanowicz odkrywa, że ma już dane na temat tego człowieka, niemal identyczne z tymi, które otrzymał wcześniej. Różnica polega jedynie na tym, że pierwszy Henryk Nowak jest inżynierem, a drugi - mieszkańcem podwarszawskiej wsi.
W tajemniczych okolicznościach urzędnik zostaje zamordowany, co prowadzi do dwóch równoległych śledztw. Oficjalne śledztwo prowadzi WSW, a prywatnie - syn denata, sierżant Janek Dziewanowicz. Film Chmielewskiego skupia się nie tylko na intrydze kryminalnej, lecz także ukazuje interesującą panoramę obyczajowych realiów, co sprawia, że produkcja nabiera dodatkowego wymiaru.

Chmielewski postawił na realizm narracji, a wszystkie sceny nakręcono w oryginalnej scenerii, co miało dodatkowo wzmocnić autentyczność filmu. Mimo pewnych trudności związanych z użyciem "ukrytej kamery", reżyser zrealizował produkcję, która wciąga widza w mroczny świat tajemnic i niewyjaśnionych zdarzeń.

Na podstawie opisu z FilmPolski.pl

 

Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu kultury opartej o katolickie wartości: prawdę, dobro i piękno.