Pierścionek z orłem w koronie

Niezwykle ważny film w artystycznej biografii Andrzeja Wajdy.
reż. Andrzej Wajda, Polska 1992, polska wersja językowa

Cena 9.35zł
Czas trwania 104 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Powstanie w Warszawie dobiega końca. Dwudziestoletni Marcin przejmuje dowództwo oddziału z rąk majora Steinerta. Rozkazuje swoim ocalałym żołnierzom zdjąć mundury i opuścić miasto z cywilami. Jest ranny. Jego dziewczyna Wiśka trafia natomiast do obozu dla ludności cywilnej. W niemieckim szpitalu pod Warszawą Marcin poznaje Janinę, sanitariuszkę ze swojego oddziału. Udaje się im dotrzeć do innych żołnierzy plutonu, za których Marcin czuje się odpowiedzialny. Tymczasem major Steinert namawia go do kolejnej walki - tym razem z Sowietami. Ten jednak nie wierzy już w powodzenie zbrojnego konfliktu. Aby doprowadzić do rozejmu, postanawia nawiązać kontakt z władzą ludową.

Film nawiązuje do stylu i problematyki polskiej szkoły filmowej oraz jej najwybitniejszego osiągnięcia, Popiołu i diamentu. Jest ostatecznym rozrachunkiem reżysera z etosem Armii Krajowej.

Premiera filmu odbyła się na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ale na życzenie twórcy obraz został wycofany z konkursu głównego. Burzliwa reakcja gdyńskiej publiczności spowodowała, że Wajda zdecydował się w ostatecznej wersji zmienić zakończenie filmu. "Pierścionek z orłem w koronie" odbierano jako rozliczenie z mitem Maćka Chełmickiego (w filmie pojawia się m.in. parafraza słynnej sceny z "Popiołu i diamentu", kiedy Maciek zapala alkohol w kieliszku na pamiątkę po zmarłych kolegach), ale też z bolesną historią polskiego społeczeństwa, które zmuszone było po roku 1945 na mniej lub bardziej otwartą współpracę z komunistyczną władzą.