Gniew

Gdy do miasteczka powraca długo niewidziany ksiądz, Malky (Orlando Bloom) ponownie przeżywa traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa...
(Romans), reż. Ludwig Shammasian, Paul Shammasian, prod. Wielka Brytania, 2017, polski lektor

Cena 9.35zł
Czas trwania 91 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Katolicka Irlandia. Malky (Orlando Bloom) to pozornie twardy facet, który pracuje jako robotnik przy rozbiórce starego kościoła, a czas wolny spędza w pubach. Pewnego dnia do jego miasteczka powraca długo niewidziany i poważany przez wszystkich ksiądz (James Smillie). Wraz z nim powracają skrywane traumy z dzieciństwa Malkyego. Mężczyzna zaczyna odtrącać najbliższych, zachowuje się destrukcyjnie, rani siebie, matkę i swoją dziewczynę Emmę (Janet Montgomery) a jego gniew narasta. Samotnie spróbuje zmierzyć się z przeszłością.

 

***

 

Choć nazwę filmu przetłumaczono jako "Gniew" to oryginalnie powinien on brzmieć "List do Rzymian" (ang. Romans). Tytuł producenta lepiej oddaje tematykę, bo film nie koncentruje się tylko na emocjach głównego bohatera, ale na aspekcie chrześcijańskiego przebaczenia (por. Rz 12, 19-21)

Proponowany film to najbardziej kontrowersyjny film, jaki znajduje się na Katoflixie.

 

Już od pierwszych scen poraża brutalnością i wulgarnością. Zdecydowanie więc oglądanie go polecamy TYLKO osobom dorosłym i to z wyrobioną odpornością na mocne sceny. Dlaczego więc taki film się u nas znalazł? Każdy, kto go oglądnie zapewne zrozumie: historia Malkiego poraża ogromem dramatu, jaki jest udziałem osób, wykorzystywanych seksualnie w dzieciństwie. Na szczególną pochwałę zasługuję wybitna gra aktorska Orlando Blooma, który aż kpi żądzą zemsty i wzbudza ogromne współczucie przeżytą tragedią. 

 

Ukazany dramat byłby jednak niepełny lub spłycony, gdyby nie pojawił się w nim także wymiar duchowy czy raczej religijny – a ten naszym zdaniem pokazany jest bardzo ciekawie i głęboko. 

 

Wierzymy, że "Gniew" mimo scen przemocy i odważnych scen "łóżkowych" (które zdają się być konsekwencją nieradzenia sobie z przeszłością) będzie punktem wyjścia do potrzebnej dyskusji na temat pedofilii, krzywdy i zranień, oraz głęboko chrześcijańskiej potrzeby przebaczenia, które nie przychodzi samoistnie i nie można do niej zmusić.